Komunitní plánování sociálních služeb je metoda, kterou lze na úrovni obcí nebo krajů plánovat sociální služby tak, aby odpovídaly místním specifikům i potřebám jednotlivých občanů.
Předmětem projektu je vytvoření Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb na území SO ORP Holice, který vznikne komunitním plánováním.
Zapojením všech cílových skupin vznikne aktuální mapa potřebnosti sociálních služeb a současně bude posíleno partnerství mezi obcemi Holicka, Pardubickým krajem a poskytovateli sociálních služeb. Vytvořený plán bude tříletý (6/2022-5/2025) a do budoucna bude výchozím podkladem pro tvorbu ročních akčních plánů.
Dalším důležitým výstupem projektu bude zvýšení povědomí veřejnosti o poskytovaných sociálních službách v regionu.
Plánování sociálních služeb se provádí v tzv. triádě.
Triáda zahrnuje 3 skupiny účastníků plánování:
Uživatelé
Uživateli jsou občané, kteří jsou klienty či potencionálními klienty sociálních služeb. Jsou to lidé, kteří potřebují pomoc sociální služby, protože se nacházejí v znevýhodněné či nepříznivé situaci. Bez této pomoci jim hrozí sociální vyloučení.
Jejich pohled a názor je pro plánování nepostradatelný, protože právě oni nejlépe znají svoje potřeby a vědí, jaká pomoc by jim vyhovovala.
Poskytovatelé
Jsou to subjekty, které sociální služby či služby související nabízejí. Mohou být nestátní či neziskové organizace, organizace zřízené obcí nebo krajem.
Zadavatelé
Zadavateli sociálních služeb rozumíme zejména obce a kraje. Zadavatelé jsou odpovědni za zajištění sociálních služeb na příslušném území. Podílejí se na financování systému sociálních služeb a schvalují důležité kroky procesu.